خاموش و روشن شدن تلویزیون
5,0
Rated 5,0 out of 5
5,0 از 5 ستاره (از 3 نظر)

تصور کنید در حال تماشای تلویزیون هستید و تلویزیون به طور ناگهانی خاموش می‌شود. دقت می‌کنید و می‌بینید که چراغ تلویزیون چشمک می‌زند و بعد از نمایش آرم، تلویزیون به کار خود ادامه می‌دهد. شما تعجب کرده‌اید و از اتفاقی که افتاد نگران شده‌اید! به دنبال دلیل خاموش و روشن شدن تلویزیون خود هستید. با ما همراه باشید تا به صورت دقیق و مرحله به مرحله مشکل را بررسی و علت آن را بفهمیم.

تلویزیون ها ال ای دی جزو دسته لوازم برقی قرار دارند که یکی از رایج ترین ایراد ها در این دسته ایراد خاموش و روشن شدن مکرر دستگاه است. این ایراد در همه برندها دیده می شود.

ایراد خاموش و روشن شدن تلویزیون را با تعمیرکار با تجربه‌ای می‌گوید. اولین مساله‌ای که ذهن تعمیرکار تلویزیون را مشغول می‌کند این است که آیا درست ایراد را متوجه شده است یا نه؟ زیرا برخی ایرادها بهم شباهت دارند و ممکن است با هم اشتباه شوند. پس لازم است ابتدا به بررسی مرحله به مرحله تفکیک ایراد بپردازیم. شاید خودتان در منزل بتوانید ایراد خاموش و روشن شدن تلویزیون را حل کنید.

خاموش و روشن شدن تلویزیون های سامسونگ

خاموش و روشن شدن تلویزیون

راهنمای گام به گام عیب‌یابی: روش تشخیص خاموش و روشن شدن تلویزیون

مرحله اول: تشخیص ایراد "تلویزیون خاموش و روشن می‌شود"

نشانه اصلی این که تلویزیون خاموش روشن می‌شود این است که لوگو تلویزیون نمایش داده شود. مثلا در تلویزیون سامسونگ آرم سامسونگ یا اسمارت نمایش داده می‌شود یا در تلویزیون سونی نوشته سونی یا براویا نمایش داده می‌شود.

دقت کنید: این علائم به تنهایی نشانه خاموش و روشن تلویزیون نیست.

 • چشمک زدن چراغ تلویزیون
 • قطع و وصل شدن تصویر
 • سیاه شدن صفحه تلویزیون

اگر مرتب لوگو نمایش داده شود  ایراد دستگاه  خاموش و روشن شدن تلویزیون است.

تشخیص خاموش و روشن شدن دستگاه کار بسیار ساده ای است و باید مراقب بود که با ایراد قطع و وصل شدن تصویر اشتباه نشود. این حالت معمولا برای دستگاه هایی ‍‍‍‍‍‍‍پیش می آید که صدا دارند ولی تصویر ندارند. برای تشخیص اینکه تلویزیون خاموش و روشن می شود باید دقت کرد که هنگام روشن شدن دستگاه آیا مجددا لوگو دستگاه نمایش داده می شود یا خیر؟برای تشخیص اینکه تلویزیون خاموش و روشن می شود باید دقت کرد که هنگام روشن شدن دستگاه آیا مجددا لوگو دستگاه نمایش داده می شود یا خیر؟

مرحله دوم: شناخت ایراد: "خاموش و روشن شدن تلویزیون"

خاموش و روشن شدن تلویزیون با توجه به ساختار مدارات پیچیده آن دلائل بسیار معتددی دارد. همان طور که می‌دانید علت کلی ایراد قطع و وصل شدن برق است. این قطع و وصل شدن جریان برق می‌تواند از طریق عوامل خارج از تلویزیون یا عواملی در داخل تلویزیون باعث خاموش و روشن شدن آن شود.

مرحله سوم: علت ایجاد ایراد خاموش و روشن شدن تلویزیون

وجود نوسان در برق شهر: از جمله عوامل خارجی نوسان در برق شهر است. تلویزیون دستگاه الکترونیکی بسیار حساسی است و با نوسان‌های بسیار کم برق شهر هم خاموش می‌شود. همچنین در صورت وجود محافظ برق احتمال خاموش و روشن شدن بیشتر است. این نوسانات ممکن است در دستگاه های برقی دیگر هم دیده شود.

توصیه: حتما از محافظ برق استاندارد استفاده کنید.

محافظ برق- خاموش و روشن شدن تلویزیون

خرابی محافظ برق

یک ایراد شایع در محافظ برق این است که بی دلیل جریان را قطع و وصل می‌کنند و این باعث خاموش و روشن شدن متناوب تلویزیون می‌شود. در صورتی که از برق شهر مطمئن هستید، تلویزیون را بدون محافظ برق امتحان کنید. اگر مجدد خاموش نشد، از محافظ برق دیگری استفاده کنید.

خرابی سیم برق تلویزیون

در موادی مشاهده شده است که بدلیل پارگی سیم برق یا جا نبودن سیم برق ایراد خاموش و روشن شدن تلویزیون بوجود می‌آید. از سالم بودن سیم برق مطمئن شوید و سیم را کامل در جای خود فشار دهید. در صورتی که سیم برق ایراد دارد از یک سیم برق مناسب استفاده کنید.

اتصال وسایل جانبی

برخی از وسایل جانبی مثل ریسیور، فلش، دی وی دی، سینما خانگی و … ممکن است باعث ایراد خاموش و روشن شدن تلویزیون شود. پس همه وسایل غیر از آنتن هوایی را جدا کنید و مجدد تلویزیون را امتحان کنید. اگر ایراد خاموش و روشن شدن تکرار نشد، علت ایراد نویز ایجاد شده از یکی از وسایل جانبی است.

تغییر در تنظیمات تلویزیون

خاموش شدن ناگهانی تلویزیون می‌تواند به دلیل تنظیمات خاص در تلویزیون باشد. تلویزیون‌ها در تنظیمات خود گزینه‌هایی دارند که ممکن است باعث خاموش و روشن شدن تلویزیون شوند.

 • فعال شدن گزینه خاموشی خودکار: در اکثر تلویزیون‌ها گزینه خاموشی در ساعت مشخص قابل تنظیم است و این گزینه می‌تواند باعث خاموش شدن تلویزیون شود. به تنظیمات رفته و در گزینه سیستم ساعت خاموشی (خاموشی خودکار) را غیرفعال یا خاموش کنید.

 • فعال شدن گزینه خواب خودکار: برخی از مدل‌ها گزینه خواب خودکار دارد و در صورتی که پس از مدت زمان مشخصی با کنترل تلویزیون هیچ کاری نکنید، تلویزیون خود به خود خاموش می‌شود. تنظیمات تلویزیون را باز کنید و گزینه خواب را غیرفعال کنید.
 • فعال شدن حرکت دستی: بعضی از تلویزیون‌های هوشمند که دارای دوربین هستند با حرکات دست قابل کنترل هستند و ممکن است با برخی حرکات ناخواسته شما خود به خود خاموش شوند. می توانید در قسمت تنظیمات و بخش کنترل با دست این قسمت را غیرفعال کنید.

اشکالات نرم‌افزاری

همه شما می‌دانید که تلویزیون‌های جدید دارای سیتم عامل نرم‌افزاری اند از جمله این سیستم‌ها می توان به اندروید اشاره کرد. در صورت اشکال در این برنامه‌ها ممکن است تلویزیون خاموش و روشن شود. مثلا افزایش برنامه‌های نصب شده در تلویزیون و پر شدن حافظه آن باعث خاموش و روشن شدن دائم تلویزیون می‌شود. همچنین تداخل برخی برنامه‌های اینترنتی یا ویروسی بودن آنها می‌تواند دلیل این ایراد باشد. شما می‌توانید با به روزرسانی نرم‌افزار این مشکل را کاهش دهید. همچنین در مواردی بازگشت به تنطیمات کارخانه یا ریست کردن باعث حل مشکل می‌شود.

خرابی برد تغذیه

ایراد خاموش و روشن شدن تلویزیون در برخی از مدل‌ها بر اثر خرابی برد پاور یا تغذیه پیش می‌آید. برد تغذیه بخش ورودی برق تلویزیون شما است. به بیان دیگر برد تغذیه جایی است که سیم برق تلویزیون شما به آن متصل می‌شود. این ایراد اگر به دلیل خرابی برد پاور دستگاه پیش آمده باشد در 95 درصد موارد قابل تعمیر است و نیاز به تعمیر برد نیست.

برای آشنایی بیشتر با برد تغذیه و قسمت‌های آن مطلب زیر را بخوانید.

برد تغذیه تلویزیون

علت خرابی برد تغذیه:

خرابی برد تغذیه به علت‌های زیر ممکن است ایجاد شود.

 • فرسودگی در اثر استفاده زیاد: اتصالات و قطعات بخش گرم برد تغذیه بر اثر گذر زمان آسیب دیده و دچار ایراد می‌شوند. با تعمیر این قطعات ایراد برطرف می‌شود.
 • نوسانات برق ورودی: نوسانات برق اولین قطعه‌ای که خراب می‌کند برد تغذیه است و این قسمت بیشتر از بقیه قسمت‌ها بر اثر نوسان برق دچار مشکل می‌شود. برد تغذیه خوب با آسیب دیدن از خرابی برد مین جلوگیری می‌کند.
 • وجود در محیط‌های بسته یا بسیار گرم: همان طور که می‌دانید اطراف تلویزیون باید آزاد باشد تا هوا بتواند جریان پیدا کند. چسبیدن اشیا پارچه‌ای مثل پرده مانع عبور هوا و خنک شدن تلویزیون می‌شود.

خرابی برد مین:

در برخی از مدل‌ها ایراد خاموش و روشن شدن تلویزیون به دلیل خرابی برد مین است. امروز با وجود تکنولوژی‌های جدید تعمیر امکان تعمیر برد مین وجود دارد و می‌توان با تفکیک ایراد برد مین آن را تعمیر و مجدد استفاده کرد.

لازم به گفتن است که در برخی از تلویزیون‌های جدید برد مین و تغذیه تلفیق شده‌اند. همچنین در تلویزیون‌های ال جی و سونی و …. برد تغذیه حذف شده و آداپتور برق خارجی جایگزین آن شده است.

برد دستگاه

برای آشنایی بیشتر با برد مین و قسمت‌های آن مطلب زیر را بخوانید.

رفع ایراد در منزل: تعمیر تلویزیون که خاموش و روشن می‌شود

 • مدتی تلویزیون را از برق جدا کنید.
 • سیم برق تلویزیون را بازبینی کنید و از سالم بودن آن مطمئن شوید.
 • در صورت امکان از محافظ برق دیگری استفاده کنید.
 • سیم برق پشت تلویزیون را محکم کنید.
 • به طور موقت همه وسایل را از تلویزیون جدا کنید.
 • تنظیمات تلویزیون را بازبینی کنید و از خاموش بودن قسمت‌های زمان خواب، خاموشی خودکار و کنترل با دست مطمئن شوید.
 • اگر همچنان مشکل دارید با ما تماس بگیرید یا زیر همین مطلب بنویسید تا شما را راهنمایی کنیم. لطفا هنگام تماس مارک و مدل تلویزیون خود را بدانید.

هر سوالی دارید زیر همین مطلب بپرسید.

توصیه می شود:

 • برای جلوگیری از این ایراد از محافظ برق مخصوص تلویزیون بر سر راه دستگاه استفاده کنید.
 • اطراف تلویزیون خود به فاصله 20 سانتی متر هیچ وسیله‌ای قرار ندهید.

راه های ارتباط با ما:

دیدگاه (6)

 • امیر لطفی ژانویه 13, 2024 پاسخ

  چرا تلویزیون سام لوگوش میاد ولی باز خاموش میشه از برق می‌کشم بعد وصل میکنم بعد از ۳۰ ثانیه نشون دادن شبکه دوباره خاموش میشه و کنترلش اصلا کار نمیکنه

  • محمد جعفری ژانویه 13, 2024 پاسخ

   سلام
   این یک ایراد نرم افزاری در تلویزیون های سام است. با به روز رسانی احتمال زیاد حل می شود. در مواردی لازم است تا برد مین تعویض گردد.

 • سعید ژانویه 24, 2024 پاسخ

  سلام..یه ال ای دی سام داریم.دو ساله خریدمش.الان روی لوگوی سام دایما خاموش روشن میشه.یعنی هر یک ثانیه و اصلا وارد صفحه کارکرد نمیشه.بنظرتون مشکل از چی میتونه باشه؟ ممنونم

  • محمد جعفری ژانویه 27, 2024 پاسخ

   سلام
   بعضی از مدل های تلویزیون سام ایراد هنگی روی لوگو پیدا می کند. اگر گارانتی دارد از طریق شرکت رایگان قابل رفع است. باید برد مین آن تعویض یا تعمیر شود.

 • اقایی فوریه 14, 2024 پاسخ

  سلام منهم ال ای دی سام دارم دوساله خریدمش الان روی لوگوی سام دائما خاموش روشن میشه اصلا ازاین رضایت ندارم باوجود گرانی قیمت عملکرد خوبی نداره اشکالش چیه حتما هزین بالایی هم برای تعمیرش باید بدیم لطفاراهنمایی بفر مایید متشکرم

  • محمد جعفری فوریه 14, 2024 پاسخ

   سلام
   اگر هنوز دو سال کامل نشده حتما با نمایندگی تماس بگیرید.
   اگر گارانتی تمام شده است ابتدا شاید با آپدیت نرم افزار توسط تعمیرکار درست شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
 • تلفن: ۳۳۶۷۸۸۳۳-۰۳۱ - ۳۳۵۱۶۸۴۴-۰۳۱ - ۰۹۱۳۲۱۱۰۲۸۰
 • ساعات / روز کاری: ۹:۰۰ - ۱۳:۰۰ | ۱۶:۰۰ - ۲۱:۰۰