تلویزیون تصویر ندارد
5,0
Rated 5,0 out of 5
5,0 از 5 ستاره (از 2 نظر)

علت نداشتن تصویر تلویزیون

تلفن زنگ می‌خورد. گوشی را برمی‌دارم: بفرمایید، دفتر نمایندگی تعمیر تلویزیون. در خدمتم.

یک نفر با کمی ناراحتی و نگرانی می‌گوید: تلویزیون ما تصویر ندارد. تصویر تلویزیون رفته ولی صدا دارد. تصویرش سیاه شده است. داخل اینترنت جستجو کرده‌ام و نوشته بود که ایراد از بک لایت است.

ما در هر روز تعداد زیادی مشتری داریم که همین حرف‌ها را تکرار می‌کنند، اما صبر کنید شاید ایراد از بک لایت نباشد. شاید اصلاً لازم نباشد تلویزیون را جابه‌جا کنید و بتوانید در منزل مشکل را حل کنید!

تلویزیون تصویر ندارد

عیب‌یابی نداشتن تصویر

سیاه شدن تصویر تلویزیون یا نداشتن تصویر علت‌های بسیاری زیادی دارد و باتوجه‌به برند و مدل می‌تواند دلائل مختلف داشته باشد. مثلاً در برخی از تلویزیون‌ها مثل ال جی گزینه صرفه‌جویی انرژی اگر روشن باشد در شرایطی نور تصویر بسیار کم می‌شود و ممکن است شما تصویر خیلی تاریکی ببیند! یا ممکن است تلویزیون روی شبکه‌های رادیویی باشد و به همین دلیل تصویر ندارد و فقط صدا دارد.

پس مهم‌ترین مرحله از حل مشکل شما تفکیک ایراد و شناخت عیب است. بیایید تا با هم تفاوت این ایراد را از ایرادی‌های دیگر مشخص کنیم.

ایرادهای مشابه تلویزیون تصویر ندارد، صدا دارد

نداشتن تصویر با ایرادهای خرابی آنتن، خرابی دستگاه‌های جانبی مثل گیرنده دیجیتال یا کابل‌های رابط و … کمی شباهت ظاهری دارد؛ لذا باید بادقت بتوان این ایرادها را از هم تفکیک کرد.

تفکیک ایراد نداشتن تصویر تلویزیون

لطفاً تلویزیون را روشن کنید و بادقت سؤالات زیر را دنبال کنید، با کمک این سؤالات ایراد تلویزیون تصویر ندارد، صدا دارد را به‌دقت بررسی می‌کنیم و سپس در ادامه برای هر یک راه‌حل مناسب مطرح می‌کنیم.

بله: دستگاه‌های جانبی، آنتن و کابل‌های ارتباطی را بررسی کنید.

خیر: به سؤال 2 بروید.

بله: به شبکه‌های تلویزیون بروید و دوباره امتحان کنید.

خیر: به سؤال 3 بروید.

ادامه مطلب را بخوانید.

تلویزیون تصویر ندارد

شناخت ایراد تلویزیون تصویر ندارد، صدا دارد

همان‌طور که می‌دانید علت‌های تصویر نداشتن تلویزیون متعدد است. اینکه تلویزیون تصویر ندارد و صدا دارد ممکن است به دلیل ایراد در هر یک از موارد زیر باشد. شما ابتدا به کمک سؤالات تفکیک ایراد عیب دستگاه را مشخص کرده و اکنون به شناخت دقیق ایراد پیش‌آمده برای تلویزیون خود بپردازید. در ادامه با هم به بررسی کامل هر علت می‌پردازیم.

خرابی وسایل جانبی

وسایل جانبی شامل آنتن هوایی، گیرنده دیجیتال یا اندروید باکس یا هر وسیله‌ای که از طریق کابل اچی دی‌ام آی به تلویزیون متصل می‌شود است. در واقع هر ابزاری که در ساختن تصویر برای تلویزیون را نقش دارد.

هر یک از این وسایل یا کابل‌های ارتباطی اگر دچار مشکل شود باعث ایجاد اشکال در تصویر تلویزیون خواهد شد. پس لازم است از وسایل سالم و مطمئن استفاده کنید. بیشتر از همه این وسایل آنتن هوایی است. در مواردی خرابی آنتن یا کابل‌ها و فیش‌های ارتباطی باعث اشکال در تصویر می‌شود.

خرابی برد مین

یکی از وظایف برد مین تلویزیون ساختن تصویر و ایجاد سیگنال‌های لازم جهت نمایش آن در پنل است. در تلویزیون‌های ال‌ای‌دی برد مین وظیفه نظارت و کنترل بر نور بک لایت‌ها را هم دارد. در واقع برد به همه قسمت‌های تلویزیون متصل است و هر خرابی می‌تواند زیر سر آن باشد!

از مهم‌ترین نشانه‌های خرابی برد مین و سالم بودن بک لایت‌ها این است که وقتی تلویزیون تصویر ندارد و موقع روشن شدن آن نور کمی در زمینه پنل نمایان می‌شود. این نور به معنای آن است که بک لایت‌ها روشن شده است اما تصویر روی پنل تشکیل نشده است.

خرابی بک لایت

رایج‌ترین و پرتکرارترین ایراد این روزهای تلویزیون‌های ال‌ای‌دی خرابی بک لایت است. وقتی تلویزیونی تصویر ندارد و صدا دارد احتمال خرابی بک لایت بالا است. بک لایت یا به فارسی نور زمینه قطعه‌ای است که در داخل پنل و پشت لیکوئید نور و روشنایی تصویر تلویزیون را تأمین می‌کند. وقتی تلویزیون تصویر ندارد ممکن است در واقع تصویر نور ندارد و قابل دیدن نیست. بک لایت‌ها انواع بسیار متفاوتی دارد اما همه آنها یک نوع لامپ هستند و در ال‌ای‌دی ها با کمک ابزارهای نوری این نور متمرکز و تقوی می‌شود. این ابزارها در کیفیت نور و تصویر تلویزیون بسیار مؤثر است.

تصویر ندارد- خرابی بک لایت
آبی شدن بک لایت نلویزیون ال‌جی
بک لایت های سوخته

خرابی برد اینورتر یا تیکان

بردهای اینورتر و تیکان در بخش پنل قرار داشته و اتصال بین برد مین و لیکوئید را بر عهده دارد. این برد بخشی از وظیفه تبدیل سیگنال‌ها و ترجمه آن برای لیکوئید را دارد. در صورتی خرابی این برد تصویر تلویزیون خراب می‌شود. ایراد نداشتن تصویر تلویزیون ممکن است به دلیل خرابی این برد باشد.

خرابی برد تغذیه

برد تغذیه تأمین‌کننده ولتاژ موردنیاز بخش‌های مختلف تلویزیون است. از این برد یک خروجی برای بک لایت و خروجی برای پنل وجود دارد و درصورتی‌که به هر دلیل این خروجی یا کابل‌های ارتباطی آن ایراد پیدا کند باعث قطع تصویر تلویزیون یا نداشتن تصویر خواهد شد.

برد تیکان - تلویزیون تصویر ندارد

تلویزیون تصویر ندارد، صدا دارد: راه‌های حل ایراد

بررسی وسایل جانبی و آنتن

طبق توضیحات بخش تفکیک ایراد عمل کنید. اگر ایراد از وسایل جانبی است آنها را جداگانه و تک‌به‌تک بررسی کنید و در صورت نیاز به کمک با نمایندگی تماس بگیرید.

تعمیر برد مین

برد مین از بخش‌های متعددی تشکیل شده است و ایراد نداشتن تصویر تلویزیون به دلیل خرابی بخش‌های مختلفی است. قبل از تعمیر لازم است تا توسط یک تعمیرکار متخصص و مجرب تلویزیون شما بررسی شود و سپس نسبت به تعمیر برد مین اقدام شود. صادق باشیم: دقت کنید، تعمیر برد مین به ابزارهای دقیق نیازمند است و به‌سادگی قابل انجام نیست.

تعمیر بک لایت

تشخیص خرابی بک لایت و تعمیر آن نسبت به تعمیر بقیه بخش‌ها ساده‌تر است. اما دو نکته بسیار مهم درباره تعویض بک لایت:

یک: در حین تعمیر بک لایت ممکن است لیکوئید به‌سادگی بشکند و دیگر قابل تعمیر نیست و باید تعویض شود. هزینه بسیار زیاد.

دو: برای شما تشخیص تعویض بک لایت یا تعمیر آن ممکن نیست. کیفیت قطعه مصرفی را هم نمی‌توانید تشخیص دهید.

لطفاً برای چند هزار تومان کم یا زیاد تعمیر تلویزیون خود را به افراد کم‌تجربه و نامطمئن نسپارید.

 برای اطلاعات بیشتر این مطلب را بخوانید:

تعمیر برد اینورتر یا تیکان

تعمیر بردهای اینورتر و تیکان مشابه برد مین است. این بردها قابل تعمیر بوده و درصورتی‌که نیاز به تعمیر داشته باشد به‌سادگی در نمایندگی ما قابل تهیه است.

تعمیر برد تغذیه

اگر علت نداشتن تصویر تلویزیون خرابی برد تغذیه است توسط یک تعمیرکار حرفه‌ای می‌توانید برد خود را تعمیر و از آن استفاده کنید. درصورتی‌که برد به‌صورت غیراصولی دست‌کاری نشده باشد با هزینه کم قابل تعمیر است. آخرین گزینه جهت خرابی برد تغذیه تعویض آن است.

درصورتی‌که با موارد گفته شده نتوانستید تصویر تلویزیون خود را ببینید، پس باید تعمیر تلویزیون توسط تعمیرکاری حرفه‌ای انجام شود. از اصلی‌ترین علل پیدایش معضل نداشتن تصویر تلویزیون، خرابی بک لایت، برد مین و تغذیه است. نمایندگی تعمیر تلویزیون جعفری با ارسال تعمیرکاران آموزش‌دیده و حرفه‌ای دستگاه شما را در منزل بررسی نموده و به شما در اتخاذ تصمیمی درست یاری می‌رسانند.

سوالات تلویزیون تصویر ندارد

سؤالات متداول

خرابی دستگاه های جانبی، خرابی آنتن، تنظیمات تلویزیون، خرابی بک لایت، خرابی برد مین و تغذیه می تواند علت نداشتن تصویر تلویزیون باشد. برای یافتن علت درست آن مراحل تفکیک ایراد را با دقت دنبال کنید.

تعمیرکاران متخصص و آموزش‌دیده تلویزیون در اصفهان و شهرهای اطراف بسیار است. منصف، متخصص و مدرس تعمیر تلویزیون در اصفهان: نمایندگی تعمیر تلویزیون جعفری است.

ابتدا مطمئن شوید که تلویزیون روی شبکه های تلویزیونی باشد. سپس آنتن، سیم آنتن و فیش های آن را کنترل کنید. در صورتی که هنوز مشکل تصویر دارید به مراحل تفکیک ایراد تلویزیون تصویر ندارد و صدا دارد بروید.

نمایندگی تعمیر تلویزیون جعفری 

تعمیر تلویزیون با بهترین کیفیت و کم ترین قیمت

تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
  • تلفن: ۳۳۶۷۸۸۳۳-۰۳۱ - ۳۳۵۱۶۸۴۴-۰۳۱ - ۰۹۱۳۲۱۱۰۲۸۰
  • ساعات / روز کاری: ۹:۰۰ - ۱۳:۰۰ | ۱۶:۰۰ - ۲۱:۰۰