برد تغذیه تلویزیون
4,0
Rated 4,0 out of 5
4,0 از 5 ستاره (از 2 نظر)

برد تغذیه تلویزیون

در تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی منبع تغذیه جریان الکتریکی برای بخش های مختلف تلویزیون را برد تغذیه یا پاور نمی نامند. این برد در این نوع از تلویزیون ها از نوع تغذیه سوئیچینگ است که اختصار با این نوع از تغذیه آشنا می شویم.
منابع تغذیه سوئیچینگ یا SMPSها به جای منابع تغذیه AC به DC خطی سنتی به کار می‌روند و مصرف توان، تولید گرما و اندازه و وزن مدار را کاهش می‌دهند. امروزه منابع تغذیه سوئیچینگ در کامپیوترها، تقویت کننده‌های توان، تلویزیون‌ها، درایو موتورهای dc و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.
امروزه در اکثر وسایل الکترونیکی از جمله وسایل صوتی و تصویری، پاور کامپیوتر، انواع شارژرها، اینورترها و… ازکلیدزنی و مدارات سوییچینگ برای تبدیل ولتاژ و جریان استفاده می شود. زیرا نسبت به منبع های تغذیه خطی که با ترانسفورمرهای بزرگ عمل تبدیل ولتاژ و جریان را انجام می دهند وزن کمتری دارند، حجم کمتری را اشغال می کنند، نسبتا ارزان قیمت تر هستند و مهم تر از همه این که بازده بالاتری دارند. همچنین می توان رنج ولتاژ ورودی گسترده تری را به آن ها اعمال نمود و با این وجود خروجی آن ها بدون استفاده از رگولاتورهایی با اتلاف انرژی زیاد کاملا تثبیت شده است.
اساس کار منبع تغذیه سوئیچینگ را می توان بدین گونه تشریح نمود:
پس از حذف نویز خط و یکسو و صاف کردن ولتاژ متناوب ورودی، آن را از طریق یک سوئیچ قدرت به ترانسفورماتور اعمال کننده ولتاژ بسیار کمی جهت راه اندازی اولیه STR (آی سی نوسان ساز) داده می شود. با قطع و وصل شدن سوئیچ قدرت، در سیم پیچ های دیگر ترانس ولتاژهایی القا می شود که یکی از آنها جهت تامین تغذیه STR استفاده می شود. سایر ولتاژ های القا شده، پس از یکسوساز و صاف شدن مستقیماٌ و یا از طریق رگولاتورها به سیستم داده می شوند. توسط OPTOCOUPLER از ولتاژ خروجی نمونه برداری شده و به STR داده می شود که جهت تنظیم ولتاژ خروجی مورد نیاز می باشد.

بخش های اصلی این منابع عبارتند از :


1- یک منبع سوئیچ جهت تهیه موج PWM (آی سی لاین و فت و یا آی سی STR)
2-القاگر (در منابع تغذیه پیشرفته تر القاگر جای خود را به ترانس داده است)
3-سوئیچ قدرت (آی سی فت FET)
4- یکسوکننده دیود ساده
5-خازن ذخیره کننده انرژی در خروجی (خازن صافی)
6-شبکه حس کننده (آی سی 431) و عمل کننده باز خورد (فتوکوپلر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
  • تلفن: ۳۳۶۷۸۸۳۳-۰۳۱ - ۳۳۵۱۶۸۴۴-۰۳۱ - ۰۹۱۳۲۱۱۰۲۸۰
  • ساعات / روز کاری: ۹:۰۰ - ۱۳:۰۰ | ۱۶:۰۰ - ۲۱:۰۰