مانیتور
5,0
Rated 5,0 out of 5
5,0 از 5 ستاره (از 1 نظر)
تعمیر مانیتور

یکی از بزرگترین سوالات و مشکلات برای افرادی که گیمر هستند و یا کار هایی انجام می دهند که به صفحات نسبتا بزرگ لازم دارد این است که آیا تلویزیون خریداری کنند یا مانیتور ؟ ما در این متن سعی داریم با مقایسه بین جزئیات مانیتور و تلویزیون شما را در این مسیر راهنمایی کنیم.

آیا تلویزیون های LED همان کار مانیتور را انجام می‌دهند؟

تلویزیون‌های قدیم دستگاه‌هایی با قاب های حجیم، سنگین و بزرگ که بدون آنتن قادر به دریافت و نمایش تصاویر نبودند. در ضمن از کیفیت مناسبی برخوردار نبودند. مانیتورها نیز مانند آنها بودند و بدون پورت VGA و DVI نمی‌توانستند به هیچ دستگاه دیگری متصل شوند . ولی در زمان حال، ظاهر تلویزیون‌ها و مانیتورها و همچنین تکنولوژی آنها، فرق کرده و به صورت پنل‌های تخت درآمده‌اند که توسط پورت HDMI و در مدل های امروزی‌تر از طریق وایرلس به راحتی به هر دستگاهی متصل می‌شوند.

۱- تنوع پورت های ورودی و خروجی در تلویزیون و مانیتور

مانیتورها دارای اتصالات دیگر به جز HDMI نیز هستند. اتصالاتی همچون پورت Display که رزولوشن‌های بالاتر را پوشش می‌دهد.

۲- تعداد پورت HDMI کمتر در مانیتورها

یکی دیگر از مسائل تفاوت مانیتور و تلویزیون ال ای دی تعداد پورت HDMI آنهاست. تلویزیون‌ها ی ال ای دی اغلب چندین پورت HDMI دارند که بتوان برای اتصال دستگاه‌های متعدد از آن استفاده کرد. اما مانیتورها اغلب یک پورت اچ دی ام آی دارند و همزمان تنها به یک دستگاه متصل می‌شوند.

۳- تفاوت تاخیر در نمایش تصویر در مانیتور و تلویزیون

مانیتور برای نمایش نرم افزارهای خاص و یا طراحی گرافیک طراحی شده و سرعت نمایش تصویر در مانیتورها بسیار بیشتر از تلویزیون‌هاست. به طور مثال سرعت نمایش تصویر در مانیتور کمتر از ۱۰ میلی‌متر برثانیه خواهد بود در حالیکه در سریع‌ترین تلویزیون‌های LED این زمان بین ۶۰ تا ۴۰ میلی‌متر بر ثانیه خواهد بود. بنابراین سرعت نمایش تصویر را هم می‌توان به عنوان یکی دیگر از شاخصه تفاوت مانیتور و تلویزیون ال ای دی دانست. این تفاوت مهم، تصمیم برای استفاده از مانیتور به جای تلویزیون برای گیمرها بسیار موثر است.

۴- میزان فریم ریت؛ رندر بلاتر تصویر

میزان فریم ریت یکی دیگر از شاخصه‌های تفاوت مانیتور و تلویزیون است. در مانیتور میزان فریم ریت کمی بیشتر از تلویزیون LED است. همان‌طور که می‌دانید فریم ریت تعداد دفعاتی است که تصویر فضای بازی توسط کارت گرافیک شما رندر می‌شود و تصویر بر روی ماینتور به نمایش در می‌آید.

۵- سایز و اندازه مانیتور و تلویزیون

از جمله فرق مانیتور و تلویزیون سایز و اندازه آنهاست. سایز تلویزیون‌ها اغلب از ۴۰ اینچ به بالاست در حالیکه اندازه مانیتورهایی که به صورت عادی بر روی میز قرار می‌گیرند، ۲۷ تا ۲۴ اینچ است. خیلی از گیمرها ترجیح می دهند با تلویزیون بازی کنند تا به خاطر بزرگی آن بهتر در فضای بازی قرار بگیرند.

۶- کیفیت تصویر در تلویزیون بیشتر است یا مانیتور

فرق دیگر مانیتور و تلویزیون کیفیت تصاویر پخش شده در آنهاست. تصاویر به نمایش درآمده در تلویزیون‌ها را می‌توان از فاصله دور هم تماشا کرد و کاملا مطلوب هستند. اما در مانیتور به علت کم بودن رزولوشن آنها نسبت به تلویزیون ممکن است تصاویر تار باشند و وضوح خوبی نداشته باشند. البته می‌توان از مانیتورهای بزرگ برای حل این مشکل استفاده کرد اما قطعا رزولوشن ۱۰۸۰Pیک تلویزیون ۴۰ اینچی با مانیتوری به این اندازه یکسان نخواهد بود.

۷- تعادل رنگ بیشتر در تلویزیون ها

تعادل رنگ یکی دیگر از مسائل تفاوت میان تلویزیون ال ای دی و مانیتور است. در تلویزیون ال ای دی رنگ‌ها با کیفیت بهتری ارائه می‌شوند.

۸- بررسی تراکم پیکسلی (Pixel density)

تراکم پیکسلی هر دو را بررسی کنید. تراکم پیکسل‌ها، تعداد پیکسل‌هایی هستند که در مربع یک اینچی به نمایش در می‌آیند. هرچه این تراکم کمتر باشد، وضوح تصویر نیز کمتر خواهد بود. می‌توان مسئله تراکم پیکسلی را نیز به عنوان یک تفاوت مانیتور و تلویزیون ال ای دی در نظر گرفت.

۹- بررسی زمان پاسخ دهی یا (Response time)

منظور از زمان پاسخ دهی، مدت زمانی است که پیکسل‌های صفحه نمایش برای تغییر صحنه‌ها تغییر رنگ پیدا می‌کنند. این زمان در تلویزیون‌های HD به نسبت مانیتورها بیشتر است. همین مسئله را نیز می‌توان به عنوان تفاوت مانیتور و تلویزیون در نظر گرفت. در مانیتورها طراحان برای اینکه Response time سریع‌تر باشد، از بعضی زوایای پردازش تصویر و زاویه دید صرف نظر کرده‌اند و در عوض سرعت پاسخ‌دهی را بالا برده‌اند. در تصویر زیر تفاوت میزان پاسخدهی در LED و مانیتور را می توانید ببینید. البته این آیتم قابل تنظیم هم هست، اگر خودتان در مورد انجام تنظیمات تلویزیون آگاهی ندارید از تعمیرکار تلویزیون خمینی شهر کمک بگیرید.

۱۰- بررسی سرعت تجدید (Refresh rate)

منظور از Refresh rate، سرعت تعداد دفعاتی است که تصاویر تجدید و یا تازه می‌شوند. نرخ تجدید نمایشگرهای جدید ۶۰ هرتز است. یعنی هر یک ثانیه ۶۰ بار تصویر تازه و تجدید می‌شود. در صورتیکه کارت گرافیکی مانیتور به اندازه کافی قوی باشد، سرعت فریم ریت در مانیتور می‌تواند بسیار بالاتر باشد.

آیا استفاده از تلویزیون LED بجای مانیتور کار درستی است؟ نظرتان در مورد مانیتور تی وی چیست؟

آیا مانیتور تلویزیون می‌شود؟ استفاده از تلویزیون به جای مانیتور کار درستی است؟ مانیتورها اغلب کوچک‌تر از تلویزیون‌ها هستند، هرچند مانیتورهایی در بازار موجود هستند که صفحه نمایش آنها به اندازه تلویزیون‌هاست. این که تلویزیون ال ای دی را به جای مانیتور استفاده کنیم، بله امکانپذیر است. اما همیشه بهترین گزینه نیست. اگر قصد دارید که مانیتور را به جای تلویزیون استفاده کنید، باید خودتان را در درجه اول برای پرداخت یک هزینه بسیار گزاف آماده کنید. در ادامه برخی از مشکلات که در این رابطه باید در نظر بگیرد را اشاره خواهیم کرد.

اتصال بین رایانه و LED شما ممکن است به راحتی که در مانیتور اتفاق می‌افتد، میسر نشود. قبل از انجام هرکاری، حتما بررسی کنید که کامپیوتر قابلیت اتصال به پورت HDMI را داشته باشد. علاوه براین خروجی کامپیوتر خود و ورودی‌های تلویزیون‌های اچ دی را نیز برای این اتصال بررسی کنید.

میزان تاخیر ورودی در تلویزیون یا input lag یکی دیگر از دلایلی است که باید به آن پرداخت. میزان تاخیر ورودی یا input lag زمانی رخ می‌دهد که تصویر ساخته شده در منبع با تأخیر بر روی تلویزیون ال ای دی نمایش داده می‌شود. این مسئله در بازی‌های رقابتی شما را کلافه خواهد کرد.

اندازه تلویزیون بزرگ است و اگر شما قصد دارید از تلویزیون به عنوان مانیتور استفاده کنید، آن فاصله درست و استاندارد که باید از صفحه تلویزون داشته باشید، رعایت نمی‌شود. این مسئله باعث خستگی چشم و آسیب به بدن می‌شود. مگر اینکه قصد دارید از تلویزیون ال ای دی تنها برای نمایش فیلم استفاده کنید.

آیا مانیتور تلویزیون می‌شود؟

ابتدا باید ببینید پورت‌های ورودی و خروجی لازم، همچون ورودی DVI یا خروجی HDMI روی مانتیور شما وجود دارد یا خیر؟ وضعیت کابل‌های صوتی آن چگونه است؟ مانیتورها اغلب بلندگوهای ضعیفی دارند بنابراین دو اسپیکر نیز لازم دارید. آیا مانیتور می‌تواند محتواهای باکیفیت و یا فیلم‌ها با رزولوشن بالا را نمایش دهد؟

اگر قابلیت‌های گفته شده در مانیتور شما وجود دارد می‌توانید از مانیتور به جای تلویزیون استفاده کنید. به یاد داشته باشید، اگر مانیتور شما نتوانست فیلم مورد نظر شما را پخش کند، بهتر است که سری به حالت‌های تنظیم HD یا تغییر رزولوشن فیلم بزنید تا امکان پخش فیلم را پیدا کنید.

در کل اگر شما بخواهید ماینتور را به جای LED استفاده کنید و یا تلویزیون را به جای مانیتور به احتمال قوی برای وصل کردن تصویر و نمایش آن مشکلی نخواهید داشت. اما کیفیت و عملکردی که از مانیتورهای حرفه‌ای در کارهای گرافیکی و یا بازی می‌بینید، قطعا یک تلویزیون نمی‌تواند به شما ارائه بدهد. از آن طرف یک تلویزیون حرفه‌ای نیز قابلیت‌هایی دارد که در یک مانیتور ممکن است وجود نداشته باشد.

مانیتوریا تلویزیون کدام برای بازی بهتر است؟

تلویزیون‌ها به علت (input lag) یا تأخیر ورودی در بازی‌های ویدیویی، مکث و یا درنگی بیش از ۵۰ میلی‌ثانیه دارند. این مسئله مخصوصا اگر در بازی‌های اکشن یا رقابتی باشید، شما را حسابی کلافه خواهد کرد.

صاحبان برندهای تلویزیون ادعا می‌کنند که با وجود حالت بازی Game Mode  در تلویزیون‌های هوشمند امروزی سرعت انتقال تصاویر بهتر شده واین مشکل در تلویزیون‌ها بسیار کم رنگ شده‌است. اما براساس تجاربی که از گیمرها بدست آمده، این مشکل هنوز وجود دارد.

از طرفی دیگر کنسول‌های بازی معمولا فایل‌های صوتی دارند که توسط HDMI ارسال می‌شود. اغلب تلویزیون‌های LED اسپیکرهای خوبی دارند، اما مانیتورها اسپیکر ندارند و باید از هدفون و یا اسپیکر جداگانه استفاده کنید. این مسئله یک نکته شاید منفی برای ماینتورها باشد.

از طرفی دیگر، رزلوشن تلویزیون‌ها بسیار بیشتر از مانیتورهاست. در بازی‌هایی همچون فیفا بزرگی صفحه نمایش و  رزولوشن بالا ۱۰۸۰P یک تجربه هیجان انگیز و مفرح برای گیمر خواهد بود. اما در بازی‌هایی که حالت شوتینگ و اکشن دارند، بزرگی صفحه نمایش تسلط گیمر را بر بازی کاهش می‌دهد. بنابراین مانیتورها در این شرایط بهتر هستند و رزولوشن آن ها برای این بازی‌ها کارآمدتر است.

نکته‌ی دیگر که در قسمت فرق میان مانیتور و LED به آن اشاره کردیم، میزان بالای فریم ریت در مانیتورهاست که در بازی‌ها بسیار مسئله مهمی است.

برای انجام کارهای گرافیکی تلویزیون بهتر است یا مانیتور؟

همان طور که در قسمت‌های قبل به آن اشاره شد اگر شما قصد انجام کارهای گرفیکی دارید مانیتور گزینه بهتری هستند چون فریم ریت پایین‌تری داشته و میزان تاخیر ورودی آنها کمتر است. این گزینه روی رندر کردن تصاویر هم بسیار موثر است.

در این مقاله سعی براین داشتیم که تفاوت مانیتور و تلویزیون را به شما یادآوری کنیم. از طرفی دیگر به این نتیجه رسیدیم که تفاوت آنچنانی در جایگزینی مانیتور و تلویزیون به جای یکدیگر وجود ندارد، آنچه که مهم است، هدفی است که شما از این جایگزین کردن دارید و در همین راستا، اطلاعات جامع و مختصری در اختیارتان قرار دادیم .

در صورت هر گونه مشکل با ما در نمایندگی خمینی شهر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
  • تلفن: ۳۳۶۷۸۸۳۳-۰۳۱ - ۳۳۵۱۶۸۴۴-۰۳۱ - ۰۹۱۳۲۱۱۰۲۸۰
  • ساعات / روز کاری: ۹:۰۰ - ۱۳:۰۰ | ۱۶:۰۰ - ۲۱:۰۰